BOYS BASKETBALL

MVC

CENTRAL 82, LOGAN 53

Logan 18 35 — 53

Central 46 36 — 82

LOGAN (8-10, 5-5): Josh McGrath 3, CJ Siegel 8, Malik Brown 2, Devin Moran 5, Jacksun Hamilton 8, Matthew Borsheim 6, Maguire Werner 5, Antonio Siegel 2, Calvin Mavin 8, Jahkai Funches 3, Floyd Thomas 3.

CENTRAL (17-2, 8-1): David Hayden 12, Deandre Davis 2, Isaac Goldstein 1, Cole Koopman 2, Clayton Phillips 4, Terrance Thompson 16, Noah Parcher 15, Jordan Davis 9, Brecken Austin 2, Jonathan Davis 17, Charlies Masewicz 2.

ONALASKA 66, SPARTA 42

Onalaska 38 28 — 66

Sparta 20 22 — 42

ONALASKA (16-1, 10-0): Hank Olson 1, Carson Arenz 16, Tyrell Stuttley 6, Tim Valk 3, Sam Kick 13, Noah Skifton 9, Gavin McGrath 2, Julian Poellinger 3, Jonathan Flanagan 13.

SPARTA (4-16, 0-11): Alex Burke 21, Raymond Brown 6, Dadrian Allen 2, Wesley Yahnke 2, Haydn Gans 2, Bryce Edwards 9.

COULEE

G-E-T 77, WEST SALEM 42

West Salem 24 18 — 42

G-E-T 33 44 — 77

WEST SALEM (7-13, 4-7): Mitchel Dunham 8, Nick Crogan 4, Malachi Athnos 11, Trenton Foreman 5, Dylan Godleuski 1, Hunter Wakefield 10, David Lattos 3.

G-E-T (11-6, 8-2): Ben Behan 2, David Kvistad 6, Blake Thiesse 7, Sawyer Schmidt 8, Chris Thompson 27, Kevin Kriesel 7, Zach Thiesse 3, Tyler Scherr 15, Cameron Hanson 2.

VIROQUA 47, WESTBY 46

Westby 13 33 — 46

Viroqua 21 25 — 45

WESTBY (2-16, 1-8): Sam Strangstalien 8, Griffin Grass 12, Alex Gluch 11, Devante Spears 5, Grant Dayton 2, Joe Armbruster 2, Ryan Daines 6.

VIROQUA (3-15, 2-8): Jared Anderson 3, Andrew Wedwick 11, Steve Diehl 2, Anthony Rappl 19, Dawson Swenson 2, Ben Tunks 10.

BLACK RIVER FALLS 77, ONALASKA LUTHER 62

Ona. Luther 35 42 — 77

BRF 35 27 — 62

ONALASKA LUTHER (10-9, 5-5): Emery Byus 14, Joey McNamara 7, Josh Klawitter 2, Ben Kutz 8, Noah Matzke 13, Bennett Loersch 18.

BLACK RIVER FALLS (15-5, 9-1): Isaac Cowles 2, Brandon Nicholas 2, Ethan Anderson 31, Elliot Bird 15, Nate Becker 5, Jacob Woods 9, Bryce Seiber 13.

SCENIC BLUFFS

BANGOR 85, ROYALL 61

Royall 27 34 — 61

Bangor 44 41 — 85

ROYALL: Enzenbacher 9, Travis 9, Kalodziwski 7, Schnurr 2, Hyer 16, Murray 6, Retzloff 3, Logan 9.

BANGOR (16-1, 11-0): Caleb Miedema 17, Trevor Jones 10, Drew Johnson 8, Theo Muellenberg 6, Luke Reader 7, Hank Reader 2, Cade Amborn 10, Grant Manke 20, Zane Langrehr 3, Garrett Krueger 2.

GIRLS BASKETBALL

MVC

ONALASKA 61, SPARTA 31

Onalaska 35 26 — 61

Sparta 12 19 — 31

ONALASKA (17-3, 9-2): Emma Gamoke 11, Lexi Miller 18, Kenzie Miller 9, Lauren Arenz 3, Mariah Wick 4, MacKenzie Marcon 4, Molly Garrity 5, Berke Radde 2, Kay Dale 3, Jalyn Dobbins 2.

SPARTA (7-14, 3-8): Kirsten Blaha 1, Callie Ziebell 17, Rorie Marx 2, Lexi Pieper 2, Julianna Pokorny 4, Laney Schell 5.

HOLMEN 49, TOMAH 29

Holmen 17 32 — 49

Tomah 9 20 — 29

HOLMEN (12-9, 7-4): Sydney Jahr 6, Brooklyn Paulson 10, Caitlin Young 12, Kylee Jostad 4, McKayla Rasmussen 5, Haley Valiska 2, Kendra Leis 10.

TOMAH (13-8, 5-6): Lindsey Conway 5, Madison Lindauer 11, Madisyn Brey 7, Reis Derousseau 2, Emma Liek 4.

NONCONFERENCE

BROOKWOOD 62, ONALASKA LUTHER 50

Brookwood 30 32 — 62

Ona. Luther 24 26 — 50

BROOKWOOD (19-1): Amy Berg 3, Angel Bruggen 14, Allyson Nelson 23, Kate Hyatt 4, Lydia Madrigal 7, Ellen Marriott 11.

ONALASKA LUTHER (7-12): Emily Dobberstein 2, Kaitlyn Kennedy 14, Allison Beagle 7, Cynda Protsman 10, Jessie Maedke 6, Jalen Schwichtenberg 3, Grace Manke 4, Skylar Kasten 2, Jenna Wahl 2.

OTHER SCORES

Alma/Pepin 40, Gilmanton 39

Spring Grove 71, Glenville-Emmons 43

GYMNASTICS

COULEE

West Salem 141.175, Arcadia 120.825. Records: WS 4-0.

BOYS HOCKEY

NONCONFERENCE

West Salem/Bangor 8, Monona Grove 1. Records: WSB 17-6.

University School of Milwaukee 1, Onalaska 0. Records: USM 20-3; O 18-6.

GIRLS HOCKEY

NONCONFERENCE

University School of Milwaukee 1, Onalaska 0. Records: USM 16-8; O 11-12-1.